Kahvenin Dünyadaki Gelişimi

Kahvenin Dünyadaki Gelişimi1-) Etiyopya: 11. yüzyılda Çoban Kaldi, kahve çekirdeğinin keçiler üzerinde canlandırıcı etkisini gördü.

2-) Yemen: Afrika' dan göçen kabileler sayesinde tanıştı. İlk olarak kahve bahçeleri kuruldu, kavrulup içecek haline getirildi. 16. yüzyıla kadar tarımsal üretimi Araplarca yüzyıllar boyu sır olarak saklandı.

3-) Suriye-Mısır-İran-Anadolu-Hindistan: Mekke' ye gelen hacılar sayesinde tanınmaya ve yayılmaya başladı.

4-) İstanbul: 1554 yılında Dünyanın ilk kahvehanesi Tahtakale' de açıldı 1630 yılında şehirde 55 kahvehane ve 100 kahve satıcısı vardı.

5-) Venedik: İstanbul' un kahvehanelerinden etkilenen Venedik' li tüccarlar, Avrupa' daki ilk kahvehaneyi Venedik' te açtı.

6-) Marsilya: Fransa' da ilk defa Marsilya'da bir tavernanın mönüsüne girdi.

7-) Oxford: 1650 yılında bir Türk mülteci, ilk olarak Alkahveyi üniversite öğrencilerine tanıttı ve İngiltere'deki ilk kahvehaneyi açtı.

8-) Londra: 1652 yılında İngiltere' deki ikinci kahvehane Londra' da açıldı.

9-) Paris: 1669 yılında Osmanlı Büyükelçisi Süleyman Ağa, 14. Lui' nin sarayında ilk tanıtımı yaptı.Verdiği partilerle Fransız soyluları arasında yayılmasını sağladı.

10-) Viyana: 1683 yılında Viyana Kuşatması sonrası Osmanlı ordusu kahve çekirdeklerini savaş alanında bıraktı. Bu çekirdeklerin ne işe yaradığını Osmanlı' dan bilen Polonyalı bir göçmen, Viyana' nın ilk kahvehanesini bu öekirdekleri kullanarak açtı.

11-) Paris: 1689 yılında Paris' teki ilk kahvehane " Cafe Procope" adı altında açıldı. Bu mekan bugüne kadar aynı isimle faaliyetine devam etmektedir.

12-) Java Adası ( Endonezya ): 1600'lerin sonlarında Arapların tekelini kırmak amacıyla Hollandalılar tarafından Mekke' den gizlice götürdükleri kahve çekirddekleriyle adada deneme yaptılar ve başarılı oldular.Böylece Java Adasında büyük kahve üretim çiftlikleri kuruldu.

13-) Almanya: 1700' lerin başında Almanya' daki ilk kahvehaneler Leipzig, Bremen, hannover ve Hamburg' da açıldı.

14- ) Paris: 1713 yılında Hollandalıların, Kral 14. Lui' ye fidanlarını hediye etmesiyle, Fransızlar ilk kahve serasını kurdular.

15-) Martinik Adası ( Fransız Guyanası ): 1723 yılında Fransız deniz subayu Mathieu Gabriel, Fransız Guyanası'ndaki tropik Martinik adasında ilk başarılı denemeleri yaptı.

16-) Boston ( ABD ): 1773 yılında İngiltere Kralı' nın çaya uyguladığı yüksek vergiyi protesto eden Amerikan Kolonileri, kahveyi Kuzey Amerika' nın ulusal içeceği haline getirdi.

17-) Orta ve Güney Amerika ( Brezilya ve Kolombiya ): Bu tarihe kadar Güney ve Orta Amerika'da kahve tarımı yoktu Martinik adasından yayılan kahve çekirdekleri ile, 50 yılda Orta ve Güney Amerika' ya 20 milyok kahve ağacı yayıldı. Bugün dünya kahve üretiminin % 85' i bu kıtadan gelmektedir.


>>> Yorumlar
   Etiketler
   Kahve - Kahvenin Gelişimi - Dünyada Kahve