Kahvenin Bileşimleri Hakkında

Kahvenin Bileşimleri HakkındaAsidite (acidity) , Kıvam (body) , Koku (Flavor)

Asidite (acidity)
Yeşil çekirdekler yüksek miktarda klorojenik asit (%7) içerirler bu düzeydeki asit kahveye kötü bir tad verir. Fırınlama işlemi sırasında bu asit çözünür ve yerini daha hafif asitler alır Asetik asit sitrik asit malic asit gibi Bu asitlerin yokluğu kahvenin tadını çok yumuşak yapar ve özelliksiz bir tad olur İyi bir kahvede asidite olmalıdır Kahvenin az fırınlanması veya çok ısıtılması asiditeyi azaltır Bir tek espressoda, bu asit azalması lezzet için gereklidir

Kıvam (body)
Kahvenin kıvamı, dilin üzerinde kahvenin gezerken verdiği izlenimdir Bunu veren kahvenin fırınlanması sırasında şekerlerin karamelize olması, bazı prıteinlerin yanması ve yağların açığa çıkmasıdır Koyu fırınlanmış çekirdekler daha kıvamlıdır.

Koku (Flavor)
Yukardaki tüm faktörlerin hepsi kahvenin kendi kokusunu verir. Son yıllarda kahve çekirdeği fırınlandıktan sonra soğurken, özel fırınlarda yağlı kokulu sıvılarla karıştırılarak kahveye yapay koku ve tad verilmeye başlanmıştır Çukulata fındık badem, menta kokan esanslar kullanılabilir
Tüm bunlara dayanarak kahvenin tadı çeşitli şekilde adlandırılır


İyi bir kahve;
asitli acımsı (bitter tatlı sweet) zengin (rich ve yumuşak mellow düzgün smooth ve kadifemsi velvet sarabımsı fermentasyon nedeni ile spicy baharatlı veya nötral olabilir.

Tercih edilmeyen tadlar ise Düz flat vahşi (wild), otsu grassy çamurumsu (muddy) sert (harsh) ekşi (sour) veya Rio-Y tadlı olabilir Bunlar kahvenin yanlış toplanması saklanması fırınlanması veya işlenmesi ile oluşur Rio-Y bir istisnadır ve Türkiye'de tercih edilir.


>>> Yorumlar
   Etiketler
   Kahve - Kahvenin Bileşimi - Asidite - Kahvenin Kıvamı - Kahve Kokusu