Kahve Terimleri (K-L-M-N-S-T-V-Y-Z)

Kahve Terimleri (K-L-M-N-S-T-V-Y-Z)Kafein giderme (decaffeination) : Kahve çekirdeklerinin doğal olarak içerdiği kafeinin yüzde 99'unu gideren bir işlem.

Kavurma : Yeşil kahve çekirdeklerinin ısıtılması ile kahverengi halini almasıdır
Karamelizasyon: Kahve çekirdeğinde bulunan ve kıvamı ve tadı etkileyen karbonhidratların fırınlanma işlemi sırasındaki değişimi. Kahve çekirdeği koyulaştıkça, karamelizasyon artar ancak aşırı fırınlanırsa, yanık kokar.

Kafein giderme (decaffeination) : Kahve çekirdeklerinin doğal olarak içerdiği kafeinin yüzde 99'unu gideren bir işlem.

Kavurma : Yeşil kahve çekirdeklerinin ısıtılması ile kahverengi halini almasıdır
Karamelizasyon: Kahve çekirdeğinde bulunan ve kıvamı ve tadı etkileyen karbonhidratların fırınlanma işlemi sırasındaki değişimi. Kahve çekirdeği koyulaştıkça, karamelizasyon artar ancak aşırı fırınlanırsa, yanık kokar.

Kava Turécka : Çek Cumhuriyetinde kahveye "kava" adı verilir. Kava Turecka ise Türk kahvesi anlamına gelir. Bizim içtiğimiz kahveden farkı daha büyük fincanlarda içilmesi ve daha kalın çekilmiş kahveden yapılmasıdır. Bu kahve dibe tam çökmez ve köpüğü içerken ağzınıza gelir.

Klorojenik asit : Kahvenin asiditesini veren ana asitlerden. Tadı kötü olup, kahve fırınlandıkça giderek kaybolur ve yerini tad verici asitler alır.

Kolloidler : Kahvede eriyemeyen ancak metal filtrelerden geçebilen partiküller. Kahvenin ağızdaki izleniminde önemli etkisi var. Kahve köpüğünü oluştururlar.

Latte Machiatto : Buharlanmış sütün içerisine biraz espresso koymak.

Moka :
Yemen kahvesi, Adını Yemen'deki Muka şehrinden alır. 17. yy'a kadar dünya kahve gereksiniminin hemen hepsini karşılardı.

Organik kahve : Kimyasal gübreler ya da pestisitler kullanılmadan yetiştirilmiş kahveyi belirtir.

Otsu : Kötü bir kahve tadını belirtir. Genellikle, çekirdekleri yıkamak için saf olmayan su kullanıldığında ortaya çıkar ya da işleme sırasındaki uygunsuz kurutmadan kaynaklanır.

Quaker : Olgunlaşmamış haldeyken toplanmış kahve bitkisi.

Rio-Y : Rio de Janeiro kaynaklı kahvelerde bulunan iyotlu, ilacımsı bir tat. Avrupa ve Amerika'da tercih edilmese de, Türkiye'de en çok tercih edilen kahvedir.

Robusta: Robusta kahve çekirdekleri hastalıklara son derece dayanıklı olup deniz seviyesine daha yakın yüksekliklerde yetiştirilmektedir. Ancak, Arabica çekirdeklerinin sevilen lezzetine sahip değildir. Bunlar, çoğu ticari kalitedeki instant kahvelerde ve "süpermarket" kahvelerinde kullanılır. Robusta çekirdekleri Arabica çekirdeklerinden daha fazla kafein içerir.

Stinker : Aşırı olgunlaşmış haldeyken toplanmış kahve meyvasıdır.

Swiss Water Metot : Kahve çekirdeklerinin kafeinin %99'unun su tanklarında tamamen doğal olarak uzaklaştırılması işlemidir


Tahmis : Kurukahve

Telve : Kahve çökertisi

Türk Kahvesi : Pudre kadar ince öğütülmüş kahve, cezvede pişirilerek elde edilen telveli bir kahve çeşidi.

Vienna Roast : Orta derecenin üzerinde fırınlanmış çekirdeklerdir. Üzerlerinde yağ belirmeye başlar. Tercih edilen bir fırınlama şeklidir.

Yaşlı kahve : Sıcak ve nemli havada depolanan yeşil kahve çekirdekleri. Pahalı ve aranan kahvelerdir.


>>> Yorumlar
   Etiketler
   Kahve Terimleri - Kahve