Kahve Terimleri (A-B-C-Ç)

Kahve Terimleri (A-B-C-Ç)Arabica: Coffea arabica ağacının kahvesi. Robustaya göre yarı yarıya az kafein içerir (1.1 vs 2.2). Robusta'dan daha değerlidir.
Aroma: Kahvenin kokusu olup ilk algılanandır
Asidite: Kahveye tadını veren önemli komponentlerden biri. Kahvenin fırınlanması sırasında tad verici asitler ortaya çıkmaya başlar. Kahve ne kadar çok fırınlanırsa (koyulaşırsa) asiditesi o kadar azalır.
Barista: Espresso makinesinde çalışan, espresso ve espresso bazlı içecekler yapabilen kişiye denir

Arabica : Coffea arabica ağacının kahvesi. Robustaya göre yarı yarıya az kafein içerir (1.1 vs 2.2). Robusta'dan daha değerlidir.

Aroma : Kahvenin kokusu olup ilk algılanandır

Asidite :
Kahveye tadını veren önemli komponentlerden biri. Kahvenin fırınlanması sırasında tad verici asitler ortaya çıkmaya başlar. Kahve ne kadar çok fırınlanırsa (koyulaşırsa) asiditesi o kadar azalır.

Barista :
Espresso makinesinde çalışan, espresso ve espresso bazlı içecekler yapabilen kişiye denir

Bitterness (acılık) :
Kahveye kötü lezzet veren özellik. Normal kahve bitter'dir ama bu ölçülü olmalıdır ve kahvenin tadı için gereklidir. Yeterinde fırınlanmayan kahve veya fazla ısıtılan kahvedeki acılık rahatsız edicidir.

Body (Kıvam) :
Kahvenin damakta bıraktığı izlenim. Kağıt filtreden geçen kahvelerin kıvamı az, metal filtreden geçenler ise yoğun kıvamlıdır. Espresso ise şurubumsu kıvamlıdır.

Caffe Latte :
İtalyada içilen Espresso ve üzerine konmuş sıcak buharlanmış süt. Kahvaltıda içilir.

Café au lait (Kafeole) :
Caffe Latte'nin Fransız versiyonu

Caffé americano :
Espressonun üzerine sıcak su ekleyerek espresso tadının homojen dağılmasını sağlamak.

Caffeine :
Arabica'da %1.1, Robusta'da ise %2.2 bulunan ve insanın keyfini etkileyen madde. Psikoaktif ilaç. Çayda da bulunur.

Cinnamon Roast (tarçın fırınlama) :
En kısa süreli fırınlama, açık kahverengi çekirdekler oluşur ve üzerlerinde yağ yoktur. Asidi fazladır ancak ucuza mal olur ve fırınlama sırasında ağırlık kaybı azdır. Genellikle karışımlarda kullanılır.

Çekirdek Kahve :
Çekirdek kahve alarak, ihtiyaça göre öğütmek, kahveyi daha uzun süre taze tutar. Çekirdek halinde iken ince veya kalın öğüterek her pişirme metoduna uygun hale gelir.


>>> Yorumlar
   Etiketler
   Kahve Terimleri - Kahve