Kahve nedir ? Yıllanmış Kahve nedir ?

Kahve nedir ? Yıllanmış Kahve nedir ?Kahve, Dünya'nın beli diye adlandırılan yengeç ve oğlak dönenceleri arasında ekvatoru içerisine alan ve tropical iklime sahip, deniz seviyesinden yaklaşık 6 bin mt ye kadar yükseklikte yetişen ağaçlardan toplanan bir çeşit kirazımsı meyvanın çekirdeğidir.

Yıllanmış kahve nedir?

Geleneksel olarak, kahve; tüketildiği ülkelere deniz yoluyla getirilirdi. Tehlikeli yolculuklar, aylar alır ve gemide bulunan kahve sıcaklığa, tuz oranı fazla olan nemli bir havaya maruz kalırdı. Bunun sonucunda farklı bir tada sahip olan kahve, bizim yıllanmış kahve olarak bildiğimiz kahvedir.

Günümüzde ise, Yıllanmış Kahve veya Kaliteli Kahve birkaç yıl boyunca depolarda saklanmış kahvedir. Bazı yıllandırma işlemleri tadın artmasına ve asitliğin azalmasına neden olur. Yıllandırılmış kahve olgunlaşmış veya eski ürün kahvelerden daha fazla saklanabilir (kahve depolarda iki veya üç yıl tutulabilir). Son zamanlarda Endonezya kahvesi çabucak yıllanması için nemli havaya maruz bırakılmıştır ve bu Endonezya'nın mevsimlik kahvesi gibidir.


>>> Yorumlar
   Etiketler
   kahve nedir - yıllanmış kahve