Filtre Kahve

Filtre KahveFiltre kahve, yukarıdaki resimdekine benzer bir makina kullanılarak yapılır. Üst kattaki plastik bölme içerisinde filtre bulunur. Bu filtre, makinasına göre kağıt, metal veya plastik olabilir.

Filtre içerisine orta kalınlıkta çekilmiş kahve konur. Filtre Makinasının su haznesindeki su ısındıkça filtre bölümüne damlamaya başlar. Kahveyle karışan damlalar filtreden süzülerek alt kattaki kaba dolar. Bu kabın sıcak kalması için altında elektrikli bir ısıtıcı vardır. Filtre kahve yaparken her fincan su (125 ml) için bir yemek kaşığı (7 gr.) orta çekilmiş kahve kullanılması tavsiye olunur. Kahvenin kağıt filtre için biraz daha ince metal filtre için biraz daha kalın çekilmesi gerekir.

Aşağıdaki sebeplerden dolayı filtre kahve pek tercih sebebi değildir:
- Kahvenin tadı ve kokusunun bir kısmı filtrede kalıyor.
- Filtreye damlayan ideal su sıcaklığının 95-97 derece olması gerekirken, bir çok ev tipi filtre kahve makinasında bu ısı ancak 90 dereceye ulaşabildiğinden kahve tatsız ve kokusuz oluyor.
- Hemen tüketilmezse alt haznede ısınan kahvenin tadı ve rengi kısa sürede (20 dakika) bozuluyor.
- Kağıt filtre kullanan makinalarda her seferinde yeni filtre takmak gerekiyor. Kağıt filtre extra maliyet ve lojistik sorun demektir. Ayrıca kağıdın beyaz olması için kullanılan kimyasallar kahvenin tadını bozuyor..
- Metal filtre kullanan makinaların ise temizlenmesi zor oluyor..

Filtre kahvenin püf noktaları
-
Makinanız kağıt filtreli ise beyazlatılmamış kağıt filtre kullanın.
- Kağıt filtereye kahve koymadan önce makinayı kısa bir süre boşa çalıştırıp, süzülen suyu atın.
- Filtrenin en dibinde kalan su süzülmeden kahveyi alın.
- Kahveyi fincanlara koymadan önce karıştırın.
Zeki Berk


>>> Yorumlar
   Etiketler
   Filtre Kahve - Filtre Kahve Makinesi - Kahve Türleri - Kahve Çeşitleri